Sport i FitnessCo to jest paintball?

Co to jest paintball?

by
Co to jest paintball?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Patrząc po ulicach wielkich miast w weekendy mam wrażenie, że świat oszalał. Ludzie miast szukać odpoczynku korzystają z dnia wolnego i oddają się szałowi zakupów. Całe rodziny z dziećmi nawet tymi najmniejszymi tłoczą się w centrach handlowych i polują na okazję. Ale czy każdy musi się na to godzić? Są ludzie, którzy przede wszystkim kochają wolną przestrzeń i świeże powietrze. Dla nich sobotni shopping to jakaś odległa paranoidalna czynność. Jak sami twierdzą wolą polować na żywego zwierza, który czai się w krzakach i poluje również na nich. Nie mówię tu o jakimś safari, a o zwyczajnym pospolitym Woodsballu.

Woodsball jest pierwotną odmianą paintballu, gdzie scenerią rozgrywki są głównie leśne gęstwiny, zarośla i znajdujące się w obszarze walki budynki. Sam paintball ma swoje początki w urządzeniach do znakowania drzew i bydła stosowanych szeroko z latach 50-tych XX wieku. Potem oczywiście ktoś wpadł na pomysł, żeby użyć tego do zabawy i tak narodziła się popularna dziś dyscyplina sportu. Sportowa wersja paintballu nosi nazwę speedball. Pole do gry jest ograniczone, krzaki zastępowane są przez balony z tworzyw sztucznych, a czas rozgrywki jest ograniczony.

Latanie ciągle po tym samym polu jest dość nudnawe, więc sporo grup paintballowych preferuje zabawę z okolicach dużych miast obfitujących w opuszczone budynki pofabryczne, hotele i lasy. Taka sceneria gwarantuje dużą porcję wrażeń i możliwość poczucia atmosfery pola walki. Poza tym otoczenie natury i lasów połączone z potem pozostawionym podczas gry ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Naturalny klimat lasu nigdy nie zostanie osiągnięty przez klimatyzowane centrum handlowe. Ponadto zastrzyk adrenaliny, jaki towarzyszy rozgrywce pozwala rozładować napięcie nagromadzone podczas tygodnia wytężonej pracy.

Paintball jest grą zespołową i jako taka uczy współpracy i zachowania się w grupie. Fakt ten szczególnie wykorzystują firmy i przedsiębiorstwa, które podczas imprez integracyjnych często wynajmują pola firmy zajmujące się paintballowymi eventami. Co ciekawe dość popularne ostatnimi czasy są wieczory kawalerskie, gdzie zamiast siedzieć w klubie Go-Go biega się z markerem po lesie.
Paintball, a bezpieczeństwo

Nie mniej ważny niż samo miejsce bezkrwawej rzezi jest sprzęt jakim gramy. Gra opiera się na wystrzelaniu z broni pneumatycznej zwanej markerem załadowanej żelatynowymi kulkami z farbą spożywczą całej drużyny przeciwnika. Broń, ktoś zapyta? Tak owszem marker paintballowy jest bronią pneumatyczną na którą nie potrzeba zezwolenia. Obok uzbrojenia na wyposażeniu każdego zawodnika znajduje się maska ochronna (gogle). Ponieważ kule żelatynowe osiągają sporą szybkość ich spotkanie z naszym okiem może okazać się tragiczne. Dlatego pod żadnym pozorem – zaparowania, zabrudzenia itp. nie wolno ściągać maski na polu gry. Jest to najważniejsza zasada bezpieczeństwa. Jak słusznie zauważa Michał (Pofarbowani Łódź)-„Oko nie grzyb po deszczu nie odrośnie”.

Oczywiście uważamy, aby nie poniosła nas ułańska fantazja i nie włazimy na dachy budynków, jakieś spróchniałe strony i dziury z mętną wodą. Jeśli sami czegoś nie zmalujemy cała gra jest raczej bezpieczna. Oczywiście siniaki to norma, ale człowiek nabuzowany adrenaliną nie czuje ich nawet. Z dodatkowego osprzętu starzy wyjadacze posiadają zasobniki na dodatkowe kule, bluzy ochronne z wypełnieniem lub kamizelki taktyczne. Warto też zaopatrzyć się w suspensor na krocze. Wydatek kilkunastu złotych może nam pomóc uchronić się przed bolesną kilkunastominutową przerwą w grze.
Koszty gry w paintballa

Skoro wspomniałem już o pieniądzach czas zadać fundamentalne pytanie: „Ile kosztuje gra w paintball?” . Jeśli jesteśmy raczkującymi niemowlętami w materii piantballu radzę poszukać jakiejś grupy w okolicy oferującej grę na tzw. „rentalu”. Są to z reguł pistolety Tippmana, które poza małymi problemami z celnością są raczej niezawodne i proste w budowie, jak konstrukcja gwoździa. Komplet marker, 500 kul, mundur i maska to wydatek około 70-90PLN w zależności od regionu kraju. 500 kul starczy nam na kilka godzin zabawy. Jeśli złapiemy bakcyla to po kilku miesiącach możemy pokusić się o zakup sprzętu. Tutaj już zabawa zależy od zasobności naszego portfela. Dobrej jakości marker można już kupić na około 700-800PLN, ale oczywiście jest to dolna granica cenowa. Co do wyboru całej reszty jest to kwestia gustu i naszej fantazji.

A teraz nadal patrzę na dzikie tłumy w centrach, które nie wiedzą co tracą. Choć jak tak sobie człowiek pomyśli, że te dzikie tłumy miałby biegać po lesie to chyba wole mniejsze towarzystwo i lepszą zabawę bez niepotrzebnego stresu.

Inne artykuły:

Back to Top