Sport i FitnessCzy warto wchodzić do sauny?

Czy warto wchodzić do sauny?

by
Czy warto wchodzić do sauny?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Sauna to jedno z miejsc, do którego wchodzimy w celu zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy. Przebywanie w saunie fińskiej pozwala także na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak na jakiej zasadzie działają sauny? Czy są skuteczne i w pełni bezpieczne?

Zacznijmy od tego, że istnieje kilka rodzajów sauny. Jednak ta najpopularniejsza to sauna fińska, dlatego skupię się właśnie na niej. Panuje w niej wysoka temperatura, jednak poziom wilgotności jest dość niski – stąd nazwa. Z racji specyficznych warunków, istnieje wiele wskazań do korzystania z sauny. Są także przeciwwskazania, które należy bezwzględnie respektować.

Do sauny warto wybrać się wtedy, gdy dokuczają nam takie schorzenia jak przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, obturacyjne choroby płuc. Wizyty w saunie są także wskazane w przypadku niektórych chorób kardiologicznych, jak np.: nadciśnienie czy dusznica. Co ciekawe, sauna to także jeden ze środków do walki z anoreksją. Oczywiście to także idealne miejsce dla każdego, kto odczuwa zbyt mocne napięcie mięśni całego ciała.

Jednak wizyta w saunie jest zabroniona dla osób, które cierpią na ostre stany reumatyczne, choroby pulmonologiczne (gruźlica, astma a nawet przeziębienie). Sauny fińskie- powinny się także wystrzegać osoby z niewydolnością serca lub układu krążenia.

Jeżeli powyższe schorzenia nas nie dotyczą, to możemy cieszyć się regularnymi wizytami na saunie. Kilkanaście minut w wysokiej temperaturze i zimna kąpiel zaraz po to idealny sposób na rozluźnienie i pełen relaks.

Inne artykuły:

Back to Top