Sport i FitnessRowerem przez cały rok

Rowerem przez cały rok

by
Rowerem przez cały rok
1 vote, 4.00 avg. rating (79% score)

Za oknami coraz częściej puka do nas jesień, a tuż za nią nieubłaganie stoi już zima. Wiosną i latem dbając o swoją kondycję, cieszyliśmy się pysznymi owocami i warzywami, chodziliśmy na długie spacery, zażywaliśmy kąpieli w jezioru, morzu lub też jeździliśmy na rowerowe wycieczki. Czy to znaczy, że zmieniająca się aura sprzyja leniuchowaniu w domu? Nic bardziej mylnego! Nie musimy rezygnować z ulubionego sportu w okresie jesienno-zimowym. Ale co gdy nie stać nas na stacjonarny rower? Na to też jest sposób – wszystko czego ci potrzeba, aby cieszyć się jazdą na swoim ulubionym rowerze to trenażer.

Historia tego urządzenia ma już za sobą kilka dobrych lat. Dla bardziej spostrzegawczych, tego typu urządzenie, możemy spotkać podczas oglądanych w telewizji wyścigów kolarskich. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, w jaki sposób zawodnicy rozgrzewają się przed turniejem? Korzystają właśnie z trenażerów.

Trenaż składa się ze stalowej ramy, w której za pomocą specjalnego zacisku mocujemy nasz rower do rolki oporowej, na której opiera się tylna opona. Rolka oporowa wyposażona jest także w specjalne mechanizmy hamujące, dzięki któremu jazda staje się bardzo zbliżona do tej, jaką doświadczamy w naturalnych warunkach. Możemy nie tylko symulować opór, jaki odczuwalibyśmy podczas jazdy po płaskim terenie, ale także taki, który daje się we znaki podczas jazdy pod górkę. Niezależnie od tego, jakiego typu roweru jesteśmy posiadaczami, korzystanie z tego typu sprzętu nie stanowi żadnego problemu. Do każdego trenażera możliwe jest dobranie odpowiedniej przystawki dla naszego roweru oraz średnicy zamontowanych w nim kół. Istotne jest to, żeby rower posiadał oponę typu slick.

W zależności od typu układu hamującego trenażery można podzielić na trzy grupy sprzętu:

Cyclotrainers – tego typu sprzęt wyposażony jest w oporowy układ magnetyczny. Ustawione na przeciw sobie magnesy przyciągają się nawzajem, stymulując odpowiedni opór, który można regulować za pomocą specjalnej manetki montowanej na kierownicy.
Ergotrainers – grupa trenażerów, która wyposażona jest w hamulec elektromagnetyczny. Sprzęt ten wymaga podłączenia pod prąd, a opór regulowany jest przy pomocy specjalnego komputera sterującego montowanego na kierownicy. Modele z tej grupy, nie tylko nie potrzebują dodatkowego zasilania, ale również produkują je same! Istnieje możliwość rozbudowania trenażera poprzez zakupienie specjalnej przystawki i podłączenie do komputera stacjonarnego.
Virtual Reality – ten sprzęt należy do grupy z najwyższej półki. Układ oporowy stanowi silnik elektromagnetyczny, a całościowe sterowanie odbywa się przy pomocy specjalnej przystawki, która podłączona jest do komputera. Poza zadawanym oporem, który bardzo realistycznie oddaje odczuwaną jazdę w warunkach rzeczywistych, możliwe jest odwzorowanie jazdy w dół. Tego typu sprzęt to nieograniczona możliwość wirtualnych wyścigów, przejażdżek czy pokonywania tras znanych wyścigów oraz ściganie się w sieci z innymi użytkownikami.

Tak więc, mróz, deszcz, lód, śnieg nie musi oznaczać rozstanie z rowerem. Współczesna technologia daje nam niesamowite możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Już nie możemy usprawiedliwiać się tym, że w niepogodę nie możemy trenować lub odstawić treningi w okresie zimowym. Te czasy poszły w zapomnienie, bo nadeszła era trenażerów.

Inne artykuły:

Back to Top