Sport i FitnessTradycyjne style karate

Tradycyjne style karate

by
Tradycyjne style karate
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Prawdziwi znawcy i pasjonaci sztuk walki potrafią odróżnić systemy sportowe od bojowych. Tradycyjnie karate służyło do obrony przed napastnikami oraz do walki między klanami. Ludzie bardzo szanowali swoich przeciwników i dzisiejsze ukłony przed i po walce, są pozostałością po starych zwyczajach.
Różne systemy

Na dzień dzisiejszy mamy kilka prawdziwie bojowych stylów karate. Może najpierw je wymienimy, a później nieco o nich napiszę.

Goju Ryu
Shorin Ryu
Uechi Ryu
Shotokan

Jak widać jest ich kilka i każdy może wybrać coś dla siebie. Jest tu coś dla niskich, wysokich, grubych i chudych.
Goju Ryu

Jest systemem łączącym twardość i miękkość postaw. W zasadzie wszystkie style tradycyjne korzystają z miękkości i twardości. Jednak trzeba przyznać, że ten styl najmocniej naciska na wydobywanie siły i dynamiki z harmonii między siłą i miękkością. Bardzo ważnym elementem tego systemu jest utwardzanie i odporność na uderzenia. Większość technik wykonywanych jest przy użyciu pięści, a techniki wykonywane są w krótkim dystansie.
Shorin Ryu

Jest to najstarszy system karate tradycyjnego z Okinawy. To karate jest przeznaczone dla każdego. Ćwicząc ten system nie musimy się obawiać o kontuzje lub potłuczenia. Podczas ćwiczeń uczniowie dążą się szacunkiem i nie wyśmiewa się początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z karate.
Uechi Ryu

Ten system kładzie nacisk na walkę otwartą dłonią. Jest to bardzo trudne, gdyż wymaga utwardzenia palców w dłoniach. Większość technik i uderzeń zadawanych jest otwartą dłonią, palcami. Chodzi o to, abyśmy uderzali ręką jak włócznią, której uderzenie przebija przeciwnika. Również kopnięcia wykonywane są palcami, które utwardza się systematycznie.
Shotokan

W tym systemie uderzenia nie są prowadzone do wyprostowanej ręki. Tzn. zatrzymujemy uderzenie na zgiętym łokciu. Wart dodać, że jest to łagodniejsza forma karate bojowego, gdzie rzadko występuje utwardzanie i obijanie się z partnerem. Kładzie się nacisk na rozciąganie i wysokie kopanie.
Gdzie można trenować

Obecnie karate tradycyjne jest coraz bardziej znane. Mnie osobiście interesowały treningi karate w Szczecinie, gdzie mieszkam i pracuję. Przyznam szczerze, że nie znalazłem dobrej szkoły karate. Dlatego od niedawna staram się zebrać kilku ludzi w grupkę, w której regularnie będziemy mogli trenować. Kilka treningów już się odbyło, z czego ja i moi koledzy jesteśmy zadowoleni. We Wrocławiu i Warszawie jest znacznie lepiej i można bez problemu znaleźć szkoły dla tych stylów. Pamiętajcie, że bardzo ważne jest, aby nauczyciel uczył zgodnie z tym co jest przekazywane na Okinawie, a nie wymyślał swoje zasady. Dbajmy o przekazywanie karate w najczystszej formie.

Inne artykuły:

Back to Top