Sport i FitnessWszystko o skokach spadochronowych

Wszystko o skokach spadochronowych

by
Wszystko o skokach spadochronowych
1 vote, 5.00 avg. rating (89% score)

Skoki spadochronowe zalicza się do sportów ekstremalnych. Wbrew plotkom, jakie można usłyszeć na ich temat nie są one wcale takie niebezpieczne. Większe ryzyko utraty zdrowia, bądź życia czeka na nas na Ziemi. To tam więcej ludzi ginie w wypadkach samochodowych. Mitem jest również to, że główną przyczyną tragedii w skokach spadochronowych jest to, że nie otworzył się spadochron. Jest to naprawdę znikomy odsetek przypadków.W obecnym świecie skoczkowie wyposażeni są w dwa spadochrony, tak więc mają dodatkowe zabezpieczenie. Jednak to nie spadochron często zawodzi, tylko ludzka psychika.

Jeśli chodzi o sprzęt skoczka to jest to spadochron. Te wbrew pozorom proste urządzenie służy do wytracenia prędkości osób, rzeczy. Jest ono zbudowane z wielu elementów, które współgrają z sobą. Poprawnie zbudowany spadochron powinien zawierać każdy, nawet najmniejszy element. Co ciekawe skoki spadochronowe nie muszą odbywać się tylko w dzień i tylko na twardy grunt. Ta dyscyplina umożliwia między innymi skakanie w nocy, lub na wodę. Jednak taki zrzut musi odbywać się pod okiem kierownika skoków. Będąc w temacie skoków należy zaznaczyć również dostępność na rynku różnych kursów uprawniających do skakania. Dzięki szkołom zajmującym się nauczaniem skoczków można odbyć kursy takie jak: AFF, IAD, BASIC. Z czego najczęściej wybierany przez kursantów jest AFF. W kategorii skoków można również wyróżnić następujące techniki: RW, która polega na tworzeniu formacji oraz Freefly, czyli styl w którym skok odbywa się w pozycji pionowej do kuli ziemskiej (może być głową do dołu, góry, bądź też na siedząco). Zajmując się skokami spadochronowymi warto wspomnieć o dosyć niebezpiecznej, jak również nietradycyjnej metodzie skoków tzw. BASE jumping. Polega ona na skokach z różnych niebezpiecznych miejsc. Mogą to być np. urwiska górskie, wieżowce, mosty, itp. Jest to najniebezpieczniejsza forma skoków spadochronowych, która przeznaczona jest dla osób niezwykle odważnych. Ten rodzaj dostarcza ogromną dawkę adrenaliny, gdyż skoczek nie wie gdzie wyląduje. Wykonanie skoku w tej dyscyplinie jest niebezpieczne również ze względu na wysokość z jakiej się skacze. Tu nie ma wysokości 4000m, a wszystkie decyzje i ruchy należy wykonywać znacznie szybciej.

Jak widać skoki spadochronowe mogą być bardzo bezpieczne (tandem), lub niebezpieczne (BASE jumping). Wybór skoków, odpowiednich kursów, powinien w głównej mierze zależeć od rodzaju przygody, jaką chce przeżyć skoczek, jak również od barier wyznaczanych przez jego psychikę.

Inne artykuły:

Back to Top